Tutaj jesteś Kultura i oświata Jesienne zgrupowanie pierwszoklasistów

Aktualności - Kultura i oświata

18-10-2018

Jesienne zgrupowanie pierwszoklasistów

Zdjęcie Artykułu

Od 11 do 14 października, trwało zgrupowanie pierwszoklasistów, którzy w tym roku rozpoczęły swoją przygodę z „mundurem” w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego. Tradycyjnie już koordynatorem zgrupowania był ppor. Maciej Wardeński, wspierany przez kpr. podch.: Adriana Sadowego, Patryka Stępnia, Olgierda Piotrowskiego i Macieja Zdancewicza.

Program trzydniowego szkolenia młodzieży przewidywał m.in. niezwykle efektowne zajęcia z „czarnej taktyki” realizowane w podziemiach internatu, musztrę, przemarsze, a także zajęcia z pierwszej pomocy. Nie zabrakło również zadań specjalnych do, których należało przygotowanie pokazu na niedzielną wywiadówkę.

Jak podkreśla Weronika Iwanek: Dużo się działo cały czas coś robiliśmy nie siedzieliśmy bezczynnie. Wszystkie zajęcia były dobrze i ciekawie przeprowadzone(…) podczas zgrupowania, bardziej zżyliśmy się ze sobą i lepiej poznaliśmy. Podchorążowie z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, dbali, o to, żeby podczas realizowanych zadań, zapewnić młodym adeptom wojskowości, moc adrenaliny. Środki pozoracji pola walki sprawiły, że niektórzy uczniowie po raz pierwszy w życiu doświadczyli wybuchów, działania zasłon dymnych itp….- Mateusz Jóźwik podsumowuje: było na prawdę odlotowo, dużo wybuchów dymu oraz dużo ciemności.

Warto podkreślić, że uczniowie ogromnie zaangażowali się w przeprowadzane zajęcia. Mimo zmęczenia, które towarzyszyło ćwiczeniom, chętnie wykonywali powierzone zadania, wsłuchując się w rady porucznika Wardeńskiego i podchorążych. W relacjach ze zgrupowania uczniowie zgodnie podkreślają, że było fenomenalnie i ekscytująco i już nie mogą doczekać się następnych zgrupowań.

Również rodzice, którzy tłumnie przybyli na wywiadówkę, byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności uczniów, jak również „metamorfozy” jaka w nich się dokonała. Jako podsumowanie trzydniowych zajęć, przeprowadzonych w przepięknej jesiennej aurze warto przytoczyć słowa Klaudii Jerzy która stwierdza: są to dla nas nowe doświadczenia, przeżycia, nabywamy nowych umiejętności. Były to fajnie i bardzo ciekawie spędzone dni mimo ciężkich i długich zajęć, a Kacper Stelmaszek dodaje: ja i moja klasa już nie możemy doczekać się następnych zgrupowań.

Miesiąc, przed 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w parku okalającym szkołę uczniowie i nauczyciele posadzili dąb wolności, pod którym już niedługo wkopana zostanie „kapsuła czasu” z życzeniami dla przyszłych pokoleń. Jest to kolejne przedsięwzięcie patriotyczne podejmowane przez społeczność szkoły „u Kickiego”.

Warto przypomnieć, że od września b.r. klasa druga uczestniczy w Pilotażowym programie MON, dla klas mundurowych, a szkoła „u Kickiego” posiada specjalny Certyfikat, potwierdzający wysoką jakość realizowanych zajęć wojskowych. Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

Miłym akcentem kończącym zgrupowanie były odwiedziny absolwenta szkoły Huberta Bazdygi, który obecnie jest studentem 2 roku Lotniczej Akademii Wojskowej. Jego przykład dokładnie pokazuje pierwszoklasistom jak „przez ciernie dotrzeć do gwiazd” i realizować swoje marzenia.

Wojciech Niedziółka

Więcej zdjęć

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1812487035466803&type=1&l=f9d89a3f33

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1810754768973363&type=1&l=5274a87044

LINK: http://sobieszynbrzozowa.pl/jesienne-zgrupowanie-pierwszoklasistow/

Powrót