Tutaj jesteś Kultura i oświata Zgrupowanie i ślubowanie...

Aktualności - Kultura i oświata

19-11-2018

Zgrupowanie i ślubowanie pierwszoklasistów

Zdjęcie Artykułu

Od 16 do 18 listopada trwało kolejne zgrupowanie, którego kulminacyjnym punktem było ślubowanie klasy I.

Tradycyjnie już całość zgrupowania koordynował ppor. Maciej Wardeński, wspierany przez: kpr.pchor. Damiana Gałuszkę kpr.pchor. Adriana Sadowego, kpr.pchor. Macieja Zdancewicza  i szer.pchor. Filipa Balladę z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
 
Zajęcia taktyczne
 
Początki zimowej aury nie przeszkodziły w realizacji zajęć taktycznych przewidzianych do realizacji podczas zgrupowania. Tym razem w ramach taktyki uczniowie mieli za zadanie wykonać w lesie „szałasy”, zamaskować je i przygotować do bytowania. Podczas wykonania zadania można było zaobserwować wielkie zaangażowanie grup. Każdy chciał wykonać zadanie jak najlepiej. Ppor Wardeński wraz z podchorążymi oceniali przede wszystkim lokalizację kryjówki, dostosowanie jej maskowania do okolicy, wykonania dróg ewakuacyjnych i zadbanie o wykonanie elementów ułatwiających leśne bytowanie. Najlepiej z wykonaniem zadania poradziła sobie drużyna w składzie: Kacper Stelmaszek, Jakub Paziewski i Szymon Sadowy. W nagrodę otrzymali oceny celujące.
 
Podczas zgrupowania nie zabrakło trzydniowych ćwiczeń uczniowie ćwiczyli: zakładanie opeksów, elementy musztry niezbędne przy ślubowaniu. W niedzielny poranek grupa wyróżnionych uczniów miała okazję postrzelać na zewnętrznej strzelnicy.
 
Podsumowując zgrupowanie Kacper Celej stwierdził: to zgrupowanie było jeszcze lepsze od poprzedniego, więc nie mogę doczekać się następnych, które będą jeszcze lepsze i fajniejsze.
 
Ślubowanie
 
18 listopada na długo zapisze się w pamięci pierwszoklasistów ponieważ w tym dniu złożyli uroczyste ślubowanie. W obecności nauczycieli, pracowników i rodzin uczniowie z niezwykłym przejęciem i dumą powtarzali za szer. pchor. Flipem Balladą słowa ślubowania przyrzekając: Strzec honoru klas mundurowych, dochować wierności ideałom (…) z szacunkiem oddawać należną cześć tradycjom narodowym (…) Sumiennie uczyć się, w pełni korzystać z wiedzy i doświadczeń przekazywanych przez nauczycieli…”. Zaszczytu ślubowania na sztandar dostąpili: Klaudia Jerzy i Mateusz Jóźwik. Gośćmi honorowymi tej niezwykle doniosłej uroczystości byli: Małgorzata Grzechnik Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach, płk. Janusz Pilzak – reprezentujący Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, podinsp. Piotr Długaszek i kom. Jacek Wójcik z KPP w Rykach oraz Adam Gruszecki – dyrektor Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu.
 
Ogólne zebranie rodziców było okazją do wręczenia „gap” spadochronowym uczniom, którzy w tym roku przeszli szkolenie i mieli okazję do wykonania pierwszych skoków spadochronowych. Jest to kolejna grupa uczniów „od Kickiego”, która miała okazję wykonać pierwszy krok w chmurach. Niedzielna uroczystość była również okazją do uhonorowania przez dyrektora szkoły pochwałami grupy uczniów, którzy zaangażowali się w udział w Powiatowych Obchodach 100- rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w pracach wolontariatu.
 
Pokazy
 
Spotkania z rodzicami są okazją do zaprezentowania nowych umiejętności uczniów. Z tej okazji ppor. Wardeński wraz z podchorążymi przygotował pokaz niezwykle efektowny pokaz ochrony VIP-a. Wystrzały, wybuchy i niezwykle sprawnie wykonana akcja odbicia „prezydenta” i udzielenia pomocy rannemu została nagrodzona przez oglądających pokaz gromkimi brawami.
 
Niezwykłą niespodziankę dla uczestników wywiadówki przygotował instruktor sztuk walki- Leszek Grzyb, który oprócz pokazu technik obrony przed atakiem, który zaprezentował przy udziale Jakuba Paziewskiego, przywiózł na spotkanie z Rodzicami Jana Cenkla– emerytowanego pilota i Mistrza Polski w Kulturystyce. Ten niezwykły człowiek opowiadał rodzicom podczas wywiadówki o: diecie, właściwym odżywianiu i treningu, podkreślając, że sprawność fizyczna i sprawność umysłowa muszą iść w parze i jest to nieodzowne wymaganie dla młodych kandydatów na żołnierzy. Kolejna osoba, która pojawiła się w szkole „u Kickiego” może stać się dla młodych ludzi autorytetem i wzorem do naśladowania, dlatego mamy nadzieję, że Pan Jan znowu zagości w sobieszyńskiej szkole.
 
Rodzice i Goście uroczystości wielokrotnie podkreślali, że szkoła „u Kickiego” jest najlepsza. Przedsięwzięcia realizowane w szkole, możliwości, które stwarza swoim uczniom (strzelanie, sztuki walki, zgrupowania, przemarsze, wycieczki, konkursy) sprawiają, że pierwszoklasiści zgodnie podkreślają, że czują dmę z tego, że stali się pełnoprawnymi uczniami szkoły, a Aleksandra Zięba podsumowuje: słowa, które wypowiedzieliśmy powinny pozostać w naszej pamięci i sercach na zawsze.
 
Miły akcentem był udział w uroczystościach kolejnej grupy Absolwentów. Swoją „starą” szkołę odwiedzili: Marcin Mroczek, Jakub Olszewski, Dawid Steczkowski, Mateusz Walo, którzy po skończeniu szkoły w Sobieszynie-Brzozowej, kontynuują swoją przygodę z mundurem.
 
Wojciech Niedziółka
 
Powrót