Tutaj jesteś Kultura i oświata 100 urodziny Franciszka Skrzypczyka

Aktualności - Kultura i oświata

03-12-2018

100 urodziny Franciszka Skrzypczyka

Zdjęcie Artykułu

1 grudnia 2018 przedstawiciele społeczności szkolnej Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie wzięli udział w dziękczynnej Mszy Św. odprawionej w intencji obchodzącego 100 urodziny Franciszka Skrzypczyka.

Sobotnie uroczystości zgromadziły w sobieszyńskim kościele, oprócz Rodziny Jubilata, zgromadziły również przedstawicieli władz samorządowych, strażaków i parafian, którzy chcieli złożyć hołd temu NIEZWYKŁEMU CZŁOWIEKOWI.

Pan Franciszek, to żołnierz, który w 1939 r. uczestniczył w bitwach pod Mławą i Kockiem, a później walczył w szeregach Armii Krajowej. Po przymusowej pracy w Niemczech, wrócił do kraju i przez wiele lat pracował jako leśnik. Jak podkreślał odprawiający Mszę Św. ks. Grzegorz Tomaszewski, Pan Franciszek to także wzorowy mąż, który przeżył w związku małżeńskim 67 lat. Archiwalne fragmenty nagrań, a także biogram Franciszka Skrzypczyka dostępne są stronie archiwum.

Uczestniczący w uroczystościach Mateusz Kaźmierczak wskazuje: Pan Skrzypczyk stał się moim bohaterem ponieważ walczył na terenie gdzie mieszkam (….) Co ruszyło mnie najbardziej w trakcie mszy? Podziękowania wnuczki Pana Skrzypczyka oraz podziękowanie za nasze przybycie samego Pana Skrzypczyka. Nie zdążyłem jednak lub nie mogłem przemóc się by powiedzieć „To ja dziękuję że mogę tu dla Pana i dla Pańskiej rodziny tu być” (…) Po raz kolejny uczniowie „od Kickiego” dali świadectwo swojego patriotyzmu. Składając życzenia, wyraźnie wzruszonemu Panu Franciszkowi,  widzieliśmy w nim świadka historii. Jest On dla naszej społeczności BOHATEREM. Jego postać, uświadamia nam, że wielką, zapisaną na kartach książek historię współtworzyli ludzie z naszego sąsiedztwa.

Asystę honorową podczas uroczystości stanowili: Zuzanna Kozieł, Weronika Iwanek, Izabela Kruczek, Sebastian Kabat, Bogdan Kędziora, Mateusz Kaźmierczak i Mateusz Grzechnik.

Więcej informacji pod linkiem http://sobieszynbrzozowa.pl/100-urodziny-franciszka-skrzypczyka/

Powrót