Tutaj jesteś Kultura i oświata Zaproszenie: poznaj historię...

Aktualności - Kultura i oświata

16-01-2019

Zaproszenie: poznaj historię Aeroklubu Orląt w Dęblinie

Zdjęcie Artykułu

Zapraszamy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie na nowy cykl spotkań „W LOTNICZYM KRĘGU”. We wtorek 22 stycznia 2019 r. o godz. 17:00 odbędzie się pierwsze spotkanie, które poprowadzą członkowie Aeroklubu Orląt w Dęblinie.

Zebrani poznają historię tej organizacji, której początki sięgają czasów przed II wojną światową. W potkaniu udział wezmą: Prezes Adam Zugaj, sekretarz Andrzej Jaworski, dyrektor Jarosław Matyszczak oraz seniorzy z dęblińskiego oddziału Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP: mjr. pil. Jan Tarczoń i ppłk. pil. Zbigniew Swoboda.

22 stycznia br. zostanie podpisana również umowa współpracy pomiędzy Muzeum a Aeroklubem, przedstawione zostaną także plany współpracy na rok 2019. Nastąpi również uroczyste przekazanie przez władze „Aeroklubu Orląt” samolotu CESSNA-150 SP-EZH do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych. Aeroklub od zawsze funkcjonował przy Szkole Orląt, mając swój istotny wkład w wyszkolenie pilotów wojskowych. Również bogata tradycja lotnictwa sportowego miała wpływ na rozwój dęblińskiego aeroklubu. Początkowo, jego działalność ograniczała się do terenu garnizonu a jego członkami byli głównie oficerowie i kadra uczelni. Z czasem dołączyli podchorążowie, członkowie rodzin kadry wojskowej i uczniowie Liceum Lotniczego. Organizacja otrzymała samoloty CSS-13, Zlin i szybowce szkolne: ABC, Salamandrę, Srokę, Muchę i Żurawia. Członkowie osiągali pierwsze wyniki i odznaki szybowcowe.

Stowarzyszenie „Aeroklub Orląt” powołano w 1973 roku dla potrzeb zabezpieczenia szkolenia lotniczego uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Kadra składała się z żołnierzy zawodowych z uprawnieniami cywilnymi. Zmiany w funkcjonowaniu aeroklubu wprowadził w 1996 roku Prezes gen Ryszard Olszewski i dyrektor Zbigniew Sergiel. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, aeroklub dostosował się do wymogów Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nastąpiły zmiany w programach szkolenia, klub otrzymał certyfikat Ośrodka Szkolenia Lotniczego, w tym jako jeden z pierwszych w Polsce:  CAMO PL. MG.216 i Organizacji Obsługowej P.MF.013 PART-M.

Z chwilą powstania Akademickiego Ośrodka szkolenia Lotniczego, współpraca z Lotniczą Akademią Wojskową (wtedy: Wyższą Szkołą Oficerską sił Powietrznych) w zakresie szkolenia lotniczego i obsługi technicznej jeszcze bardziej się zacieśniła. Głównym zadaniem Aeroklubu było prowadzenie szkolenia selekcyjnego kandydatów do WSOSP, obecnie prowadzone są szkolenia przygotowujące kandydatów do pilotażu.

Obecnie w Aeroklubie funkcjonują sekcje: szybowcowa, samolotowa i modelarska. Prowadzi również Szkolenie Instruktorów  samolotowych i szybowcowych. Jest również organizatorem Mistrzostw Polski Modeli Samolotów Redukcyjno-Latających. Dysponuje samolotami typu Cessna 150 i 172, DA20-DIAMOND, Jak 12A i 12M, oraz szybowcami: Puchacz, Bocian, Junior, Cobra, Pirat, PW-5, Jantar. Od kilku lat aeroklub wykonuje loty zapoznawcze nad Dęblinem i okolicami.
 
HISTORIA AEROKLUBU W DĘBLINIE
22.01.2019 r. godz. 17.00 (wtorek)
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1 (aula)
 
Organizatorzy:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Aeroklub Orląt w Dęblinie
Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oddział w Dęblinie

Wstęp wolny- zapraszamy!

Zaproszenie: poznaj historię Aeroklubu Orląt w Dęblinie

Powrót