Tutaj jesteś Kultura i oświata TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU w ZSZ...

Aktualności - Kultura i oświata

15-02-2019

TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU w ZSZ nr 2 w DĘBLINIE

Zdjęcie Artykułu

Od 4 do 8 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie przeprowadzono akcję, której ideą przewodnią był obchodzony w lutym Dzień Bezpiecznego Internetu, przebiegający w tym roku pod hasłem „Razem dla lepszego Internetu”.

Celem akcji było popularyzowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i kultury w sieci wśród uczniów naszej szkoły, a organizatorami przedsięwzięcia były panie Daria Madejska i Agnieszka Skowron.
 
Szkoła podjęła liczne działania na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
 
Zorganizowano dwa konkursy tematyczne:
  • nagranie krótkiego filmiku tematycznego pt. „Serfuj i szanuj innych w sieci”, bądź „Ciemna Strona Internetu” (za najlepszy film w głosowaniu na szkolnym facebooku została uznana „Ciemna Strona Internetu” nagrana przez szóstkę uczniów z klasy I TEO),
  • dwuetapowy quiz „Rusz Głową: Surfuj bezpiecznie w sieci” sprawdzający znajomość zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczestnicy zmierzyli się zarówno z pytaniami otwartymi, jak i wielokrotnego wyboru (w zaciętym finale najlepsi okazali się reprezentanci klasy IV TG, pokonując drużynę z klasy IV TH).
 
Klasa III TO (technik organizacji reklamy) wraz z panią Małgorzatą Wilk opracowała i rozpowszechniła wśród uczniów tematyczne biuletyny informacyjne pt. „Bezpieczeństwo komputerowe”.
 
W ramach godzin wychowawczych zostały przeprowadzone pogadanki na temat zagrożeń w sieci. Uczniowie obejrzeli również krótkie filmiki poświęcone tej tematyce. Sporo uwagi poświęcono także zasadom netykiety oraz walce z hejtem w cyberprzestrzeni. Ponadto, uczniowie przygotowali plakaty zachęcające do poszukiwania wiadomości na temat bezpieczeństwa w sieci oraz stworzyli hasła wokół #STOP HEJTOM, a ich prace zostały umieszczone na tablicach na korytarzu.
 
Niemałym powodzeniem cieszyła się akcja „Digital Detox”. Chętni uczniowie mieli okazję do przeżycia dnia bez korzystania z telefonu komórkowego i portali społecznościowych. Zamiast świata wirtualnego, mieli możliwość spędzić czas w świecie realnym, grając wspólnie w gry planszowe i rozmawiając, patrząc sobie w oczy zamiast ekrany telefonów.
 
Akcja jednak nie została zakończona wraz z upływem tygodnia. Po feriach uczniowie wezmą udział w
warsztatach profilaktycznych ze specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci, zorganizowanymi przez panią pedagog Małgorzatę Zagożdżon.
 
Szkoła poprzez realizowane działania chce promować bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni. Nie chcemy zniechęcać uczniów do korzystania z komputera i sieci, ale kształtować świadomych i mądrych użytkowników internetu, którzy będą z niego korzystać w sposób świadomy, bezpieczny i kreatywny.
 
Agnieszka Skowron
 

TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU w ZSZ nr 2 w DĘBLINIE

Powrót