Tutaj jesteś Kultura i oświata Warsztaty historyczno-edukacyjne...

Aktualności - Kultura i oświata

28-02-2019

Warsztaty historyczno-edukacyjne POLICJANCI w SŁUŻBIE HISTORII

Zdjęcie Artykułu

26 lutego na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie uczennice Zespołu Szkół w Sobieszynie: Martyna Markiewicz, Natalia Wawer i Aleksandra Matraszek wzięły udział w warsztatach zorganizowanych dla uczestników projektu „Policjanci w służbie historii”

Zajęcia w których udział wzięli uczniowie klas mundurowych z terenu całego województwa rozpoczęły się w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie, gdzie Zbigniew Skrzypek z KW Policji przybliżył zebranym historię tej formacji. Warto przypomnieć, że w tym roku obchodzimy 100 rocznicę powstania Policji Państwowej. Doskonałym uzupełnieniem prelekcji była okolicznościowa wystawa przybliżająca zdjęcia i dokumenty związane z funkcjonowaniem tej formacji, a także jej wyposażenie w różnych okresach historii. Czapki, tarcze, pałki, baloniki do sprawdzania trzeźwości, czy przyrząd do mierzenia grubości bieżnika w oponie, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.
 
Druga część zajęć odbyła się w lubelskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie uczestniczący w projekcie uczniowie mogli dowiedzieć się o sposobach korzystaniu ze źródeł historycznych, a także technicznych aspektach montowania filmu.
 
Zbliża się czas podsumowania projektu. Już niedługo mieszkańcy powiatu będą mogli poznać efekty pracy uczennic „od Kickiego”, które dzięki swojemu zaangażowaniu postarają się przypomnieć postać sierż. Wacława Kundzicza: bohatera wojny 1920 roku, policjanta i żołnierza Armii Krajowej, który w trakcie II wojny światowej zginął śmiercią policjanta, ranny w pościgu za bandytą.
 
Wojciech Niedziółka
 

Warsztaty historyczno-edukacyjne POLICJANCI w SŁUŻBIE HISTORII

Powrót