Tutaj jesteś Kultura i oświata Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Aktualności - Kultura i oświata

04-03-2019

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zdjęcie Artykułu

1 marca już po raz dziewiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętniający powojenne podziemie antykomunistyczne.

Organizatorami uroczystości, która miała miejsce w Kinie „Renesans” w Rykach byli: Powiat Rycki, Gmina Ryki, Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” w Rykach oraz Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Rykach. Patronat honorowy objął IPN Oddział w Lublinie.
 
Po uroczystej Mszy Świętej w intencji Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestnicy uroczystości obejrzeli w Kinie widowisko teatralne pt. „Wyklęci” w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach w Rykach przygotowane pod kierunkiem Małgorzaty Łuszkiewicz i Grażyny Szlendak. W dalszej części uroczystości odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pochodzącego z archiwum IPN-u oraz wizyta w Izbie Pamięci „Orlika” /Pałac/, gdzie czynna jest wystawa pt. ”Kapitan Stanisław Łukasik ps. „Ryś”, 1918 – 1949 Żołnierz Niezłomny”.
 
Info./Foto: Starostwo Powiatowe w Rykach, MGCK w Rykach
Powrót