Tutaj jesteś Kultura i oświata Marcowe zgrupowanie pierwszoklasistów

Aktualności - Kultura i oświata

04-03-2019

Marcowe zgrupowanie pierwszoklasistów

Zdjęcie Artykułu

Od 1 do 3 marca w Zespole Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie odbyło się kolejne zgrupowanie pierwszoklasistów.

Tradycyjne już całość zgrupowania koordynował ppor. Maciej Wardeński, wspierany przez podchorążych z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie: st. kpr. pchor Adriana Sadowego, kpr. pchor. Damiana Gałuszkę i kpr. pchor. Macieja Zdancewicza.
 
Podczas trzydniowych zajęć, realizowanych w dzień i w nocy, uczniowie „od Kickiego” ćwiczyli elementy survivalu- czyli sztuki przeżycia i przetrwania na wypadek wojny, katastrofy, lub innego niespodziewanego zdarzenia. Leśne tereny okalające szkołę są doskonałym miejscem do tego rodzaju  ćwiczeń. Jak relacjonuje Weronika Iwanek: w terenie leśnym drużyny miały za zadanie wykonanie bazy przetrwania z miejscem na ognisko. Jak podkreśla kpr. pchor. Zdancewicz: ognisko pomagające w przetrwaniu uczniowie wykonywali w zadołowaniu, wykopując obok dodatkowy otwór zapewniający dodatkowe doprowadzenie powietrza. Sztuka jest też rozpalenie ogniska, przy wykorzystaniu suchych gałęzi dostępnych w lesie. Podczas zajęć okazało się, że ćwiczenie czyni mistrza. Po pierwszych nieudanych próbach, związanych ze złą konstrukcją ogniska i cennych wskazówkach podchorążych następne próby wykonania zadania w większości kończyły się sukcesem.
 
W trakcie realizowanych zajęć była okazja do przećwiczenia elementów pierwszej pomocy na polu walki. Adrenalina, która towarzyszy tego typu działaniom nie zawsze jest sojusznikiem. W sposób przemyślany i racjonalny, nie zapominając o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia należy udzielić pomocy rannemu.
 
Cyklicznie realizowane zgrupowania pozwalają na przećwiczenie wielu elementów związanych z wojskowością. Dlatego oprócz zajęć teoretycznych uczniowie mieli okazję do przypomnienia budowy i zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, przećwiczenia musztry, a na przyszkolnym poligonie wykonania stanowiska ogniowego.
 
Podczas zgrupowania wykorzystano sprzęt wojskowy zakupiony w ramach udziału szkoły w Programie Pilotażowym MON. Dzięki uzyskaniu certyfikatu potwierdzającego wysoką jakość szkolenia wojskowego, udało się pozyskać środki  do zakupu atrakcyjnego wyposażenia wojskowego. W trakcie ćwiczeń uczniowie wykorzystywali: kamizelki taktyczne, makiety karabinów, bogato wyposażoną torbę sanitarną i okulary ochronne.
 
Wojciech Niedziółka
 
Po zgrupowaniu napisali:
 
Weronika Iwanek: Ale było fajnie. Rozkładaliśmy oraz składaliśmy replikę AKM . Maskowanie też brało w tym udział przez cały dzień mieliśmy na sobie brązowo-zielone albo czarno-zielone plamy. Mieliśmy zadanie wszędzie chodzić z bronią. Jak nasz kolega zapomniał o niej jeden z Kaprali kazał zakopać drugiemu w okopie tylko gdzieś na wierzchu. Następnie odbyła się akcja poszukiwawcze i nasz kolega musiał dokopać wszystkie zakopane doły aby znaleźć swoją broń robiąc przy tym przysiady.
 
Klaudia Jerzy: Zajęcia były ciekawe i mam nadzieję że będą odbywać się częściej ponieważ bardzo zgrywają naszą klasę i uczą współpracy.
 
Jakub „Major” Adamowicz: Jestem zadowolony z przebiegu zgrupowania. Nauczyliśmy się nowych rzeczy takich jak: kopanie stanowisk ogniowych, pomoc rannemu na polu walki i odpowiedzialności za zdrowie i życie kolegi. Nowym, fajnym doświadczeniem było dla nas składanie i rozkładanie repliki AKM.
 

Marcowe zgrupowanie pierwszoklasistów

Powrót