Tutaj jesteś Kultura i oświata Wycieczka do WAT i Muzeum Wojska...

Aktualności - Kultura i oświata

03-04-2019

Wycieczka do WAT i Muzeum Wojska Polskiego

Zdjęcie Artykułu

27 marca w ramach kształcenia postaw proobronnych i patriotycznych grupa 40 uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wyjazdu dydaktycznego były odwiedziny w Wojskowej Akademii Technicznej i Muzeum Wojska Polskiego.

Wizytę w murach WAT-u uczniowie „od Kickiego” rozpoczęli od wykładu połączonego z pokazem, którego tematyka dotyczyła zastosowania materiałów wybuchowych. Tę niezwykle fascynującą prelekcję przerywały raz po raz „wybuchy” prezentowanych środków chemicznych. Kadra naukowa i studenci do pokazów zaprosili przedstawicieli sobieszyńskiej mundurówki, którzy zaopatrzeni w maski, okulary ochronne i rękawice demonstrowali improwizowane wybuchy. W prezentacji najbardziej spektakularnego wybuchu uczestniczył, świętujący swoje 18 urodziny Mateusz Syta.

Najbardziej wyczekiwanym przez młodzież punktem odwiedzin w WAT były odwiedziny w hangarze z ciężkim sprzętem. Pozostające na wyposażeniu warszawskiej uczelni czołgi, transportery opancerzone odkrywały przed sobą swoje tajemnice. Największe wrażenie zrobił na młodzieży czołg PT- Twardy, choć i kolejne zetknięcie z Rosomakami utrwaliło zdobyte w tygodniu poprzedzającym wycieczkę informacje uzyskane od odwiedzającego sobieszyńską szkołę żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, którzy lokalnej społeczności  zaprezentowali swoje transportery. Filip Bielecki stwierdza: mieliśmy okazję wejść do środka czołgów i transporterów i poczuć się jak typowy „zmech„.

Zanim uczniowie „od Kickiego” przekroczyli progi Muzeum Wojska Polskiego była okazja do krótkiego spaceru po Warszawie. Pomnik AK, Sejm, klasycystyczny kościół św. Aleksandra znajdujący się na planu Trzech Krzyży i Giełda Papierów Wartościowych to przystanki w drodze do punktu docelowego w którego murach przywitał uczestników wycieczki przyjaciel szkoły płk. Janusz Pilzak, który na bazie dostępnych wizualizacji opowiedział o budowie nowej siedzibie MWP. Dzięki pracy zespołu kierowanego przez płk. Pilzaka w murach warszawskiej Cytadeli już niedługo wyrośnie kompleks nowoczesnych muzeów. Oprócz funkcjonujących w chwili obecnej w murach Cytadeli: Muzeum Katyńskiego i Muzeum X Pawilonu, już za klika lat będzie można zwiedzić nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski.

Dzięki przewodnikom w murach Muzeum mieliśmy okazję do uczestniczenia w niezwykłej lekcji historii i wojskowości. Prezentowane eksponaty i prelekcja przewodnika, pozwoliły nam utrwalić i rozszerzyć swoją wiedzę zdobytą w szkole– podkreśla Mateusz Ziąbski.

Podkreślenia wymaga fakt, że odwiedziny w Wojskowej Akademii Wojskowej w Warszawie są kolejnym etapem orientacji zawodowej młodzieży „od Kickiego”, którzy zdecydowali się na przygodę z mundurem. Tegoroczny rok szkolny zaowocował już wycieczkami do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Wojsk Lotniczych w Dęblinie, a także w wiele przedsięwzięć o charakterze historycznym: Centralne obchody 100-lecia  Polskiego Lotnictwa Wojskowego, Dzień Podchorążego w Dęblinie, pieszy Rajd śladami ostatniej  bitwy gen. Kleeberga, powiatowe i gminne uroczystości związane  ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Przykład wielu absolwentów, którzy zdecydowali się kontynuować swoją przygodę z mundurem jako żołnierze Wojska Polskiego pokazuje jasno, że kształcenia postaw patriotycznych i proobronnych w szkole  „od Kickiego” jest na najwyższym poziomie.

 

Wojciech Niedziółka

Żródło: https://redmine.sulimo.pl/redmine/issues/14637

Wycieczka do WAT i Muzeum Wojska Polskiego

Powrót