Tutaj jesteś Kultura i oświata XI Ogólnopolski Integracyjny Zlot...

Aktualności - Kultura i oświata

24-05-2019

XI Ogólnopolski Integracyjny Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku ZHP Dęblin

Zdjęcie Artykułu

W dniach 16- 19 maja 2019 r. już po raz jedenasty odbył się w Dęblinie Ogólnopolski Integracyjny Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku Związku Harcerstwa Polskiego DĘBLIN 2019 zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Dęblinie.

Honorowy Patronat nad imprezą objął Starosta Rycki Pan Dariusz Szczygielski. Imprezę  wsparli organizacyjnie: 1. Dębliński Batalion Drogowo- Mostowy im. Gen. Romualda Traugutta, 41. Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, Dębliński Szczep ZHP „FENIKS” oraz 20. i 21. Drużyna Harcerska NS przy SOSW w Dęblinie.
 
Zlot rozpoczął się w czwartek 16 maja Uroczystym Apelem na terenie dęblińskiej Twierdzy.
Drugi dzień Zlotu harcerze i instruktorzy spędzili na terenie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, gdzie zapoznali się z warunkami pilotów oczekujących na wykonanie lotów podczas wizyty w Domku Pilota. Następnym punktem zwiedzania był budynek Portu Lotniczego. Po krótkim odpoczynku Lotniskowa Straż Pożarna zaprezentowała sprzęt ratowniczo- pożarniczy. Kulminacyjnym punktem wizyty na terenie garnizonu był statyczny pokaz samolotów, na których ćwiczą podchorążowie Dęblińskiej Lotniczej Akademii Woskowej- Matery M346.
 
Po powrocie na teren Twierdzy był czas na obiad i odpoczynek. Następnym punktem było wyjście na teren sportowy ZSO w Dęblinie, gdzie harcerze z 39. DH „AZYMUT” oraz 4. Dęblińską Wodną Drużyną Starszoharcerską „LUPI MARE” przeprowadzili manewry techniczno-obronne, w trakcie których harcerze i instruktorzy wykonywali ćwiczenia zręcznościowe.
 
W sobotę, trzeciego dnia Zlotu z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych Komendant Zlotu odwołał wyjście do Stężycy do obiektu rekreacyjnego „Wyspa Wisła” i zorganizował zajęcia na terenie dęblińskiej Twierdzy. Uczestniczący w Zlocie harcerze brali udział w harcerskich zawodach sportowych zorganizowanych przez 39. DH „AZYMUT” i 4. DWDS „LUPI MARE”, odbył się trening i pokaz samoobrony prowadzony przez dh. Jarosława Kobusińskiego.
 
Po obiedzie i odpoczynku wszystkie drużyny uczestniczyły w Apelu pożegnalnym, w trakcie którego wręczono pamiątkowe Dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Powiatu Ryckiego Pana Dariusza Szczygielskiego, Burmistrza Miasta Dęblin Panią Beatę Siedlecką oraz Naczelnika ZHP dh harcmistrz Annę Nowosad.
 
W sobotni wieczór harcerze skorzystali z zaproszenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie na udział w Nocy Muzeum. Po wysłuchaniu koncertu wszystkie drużyny udały się wraz z Panem Dyrektorem MSP Pawłem Pawłowskim do namiotu, w którym prezentowane były prace plastyczne przedstawiające Pomnik Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły ORLĄT. Każda drużyna została nagrodzona pamiątkowym dyplomem.
 
Niedzielny poranek upłynął uczestnikom Zlotu na przygotowaniach do wyjazdu, porządkowaniu miejsca zakwaterowania oraz na pożegnaniach i obietnicach spotkania się w Dęblinie- już za rok! W Zlocie uczestniczyło 150 zuchów, harcerzy i instruktorów reprezentujących 19 środowisk harcerskich z całej Polski.
 
XI Ogólnopolski Integracyjny Zlot Drużyn NS ZHP DĘBLIN „2019” Honorowym Patronatem objęli: Starosta Powiatu Ryckiego Pan Dariusz Szczygielski oraz Burmistrz Miasta Dęblin Pani Beata Siedlecka.
 
Info/Foto: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dęblinie

XI Ogólnopolski Integracyjny Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku ZHP Dęblin

Powrót