Tutaj jesteś Kultura i oświata Uroki słonecznej Portugalii -...

Aktualności - Kultura i oświata

30-05-2019

Uroki słonecznej Portugalii - praktyki zawodowe 45 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie

Zdjęcie Artykułu

Swoje czterotygodniowe praktyki zawodowe uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie realizują w portugalskich firmach tj. restauracjach, hotelach, biurach rachunkowych, agencjach reklamowych. Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje, dlatego też weekendy są okazją do obcowania z kulturą Portugalii.

Zwiedzania Portugalii rozpoczęli od urokliwej Bragi. To była idealna okazja, by poznać życie tego miasta, religijnej stolicy Portugalii nazywanej „Portugalskim Rzymem”. Szczególnie przy dobrej pogodzie Braga zachęca do spacerów i odkrywania jej licznych, uroczych, zabytkowych zaułków. Miejsce, które koniecznie trzeba było odwiedzić to Bom Jesus de Monte, co znaczy dosłownie kościół Dobrego Jezusa z Góry, do którego wejście liczy 557 stopni.
 
O tym, że Portugalia winem stoi uczniowie mogli się przekonać podczas wycieczki doliną rzeki Douro. Zwiedzanie rozpoczęło się w malowniczym miasteczku Pinhão. Tam wsiedli na statek wycieczkowy i płynęli szlakiem, którym niegdyś barcos rabelos transportowały beczki z winem. Było ono i jest do tej pory wytwarzane w miejscowych winnicach z ręcznie zebranych winogron. Soczysta zieleń, łagodne kontury wzgórz pokryte hektarami winorośli, leniwie wijąca się rzeka – to krajobraz regionu w północno - wschodniej Portugalii. Tajniki produkcji słynnego wina porto poznaliśmy goszcząc na plantacji Quinta de Marrocos.
 
Kontynuując wycieczkę uczniowie udali się do Porto. Wędrując po labiryntach najstarszej część portu ze słynną Ribeirą. Biało-błękitne ceramiczne kafelki zdobią fasady kościołów i kamienic. W budynku dworca kolejowego Porto-São Beno podziwiali finezyjny obraz z azulejos przedstawiający ważniejsze wydarzenia z historii Portugalii. Zabytkowa katedra Se (Sé do Porto), plac Katedralny (Terreiro da Sé), plac Wolności (Praça da Liberdade), księgarnia Livraria Lello oraz liczne punkty widokowe to następne przystanki wędrówki.
 
Dalsza droga prowadziła na najsłynniejszy, znany z pocztówek symbol miasta Ponte Don Louis I – dwukondygnacyjny most z kutego żelaza. Rozpościerał się z niego cudowny widok na rzekę i zacumowane wzdłuż wybrzeża barcos rebelos.
 
Po drugiej stronie Douro znajduje się słynna Vila Nova de Gaia, miejsce, w którym swoje piwnice mają najsłynniejsi producenci wina porto.
 
Nie bez powodu Dolina Rzeki Douro oraz dzielnica Porto Ribeira wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu spotyka się też przyjaznych ludzi, którzy tworzą wyjątkową atmosferę. Miasto Porto można odkrywać w nieskończoność.
 
Natalia Kruszewska uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego ZSZ nr 2 w Dęblinie
 

Uroki słonecznej Portugalii - praktyki zawodowe 45 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie

Powrót