Tutaj jesteś Kultura i oświata Jak nie czytam, jak czytam

Aktualności - Kultura i oświata

11-06-2019

Jak nie czytam, jak czytam

Zdjęcie Artykułu

7 czerwca o godzinie 10.00 w całej Polsce można było zobaczyć mnóstwo ludzi, których połączyła miłość do czytania. Dzięki akcji Biblioteki w szkole coraz więcej ludzi manifestuje swoje przywiązanie do książek i bibliotek.

Tradycyjnie już lokalnym koordynatorem akcji, jest Powiatowa Biblioteka Publiczna, która zaprosiła do współpracy lokalne szkoły i bibliotekarzy sieci bibliotek publicznych. Nowością jest włączenie się w organizacje tego przedsięwzięcia władz samorządowych Powiatu Ryckiego i Pracowników Starostwa Powiatowego w Rykach. Tym razem miejscem czytelniczego pikniku stała się przestrzeń publiczna Starostwa Powiatowego w Rykach i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach w której udało się zgromadzić ponad 650 osób. W tym roku udział w akcji wzięli uczniowie: ZSZ n1 w Rykach, ZSZ nr 2 w Rykach, PSP nr 1 w Rykach, LO w Rykach, a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
 
Oprócz czytania, dzięki wsparciu uzyskanemu od szkół i bibliotek uczestnicy akcji Jak nie czytam, jak czytam mieli okazję do wysłuchania przepięknego koncertu w którym wystąpili m.in: Wiktoria Andrzejczyk, związana z akcją od początku jej organizowania w Rykach, Piotr Niewiadomski, Liza Medyk, Julia Jahns, Aleksandra Nastalska, Aneta Wieczorek, Dmytro Alepov, Patrycja Zduniak, Karolina Zając, Martyna Rodak, Klaudia Celej i Luiza Borkowska Ziółkowska…. Wszyscy z występujących sprawili, że uczestnicy akcji przenieśli się w świat niezwykły. Dzięki poetyckiej podróży w rewelacyjnych interpretacjach  zgromadzona publiczność mogła posłuchać przebojów Anny Jantar, The Beatles, Maryli Rodowicz. Warto przypomnieć, że jeden z „poetów estrady” Bob Dylan- dostał literacką Nagrodę Nobla. Książki o nim i z jego tekstami można znaleźć w bibliotece, podobnie jak i przywoływanej podczas koncertu ponadczasowej Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Leszka Długosza, Jacka Kaczmarskiego, Jacka Cygana i innych, którzy na stałe zapisali się nie tylko w historii muzyki, ale także w historii literatury…
 
Uczestnicy akcji obiecali sobie, spotkanie za rok, tak by ponownie zamanifestować przywiązanie do czytania
 
Wojciech Niedziółka
Powrót