Tutaj jesteś Kultura i oświata Dożynki Wojewódzkie Radawiec 2019

Aktualności - Kultura i oświata

10-09-2019

Dożynki Wojewódzkie Radawiec 2019

Zdjęcie Artykułu

8 września br. na lotnisku w Radawcu odbyły się Dożynki Wojewódzkie 2019.

Powiat rycki reprezentowały cztery wieńce przygotowane przez: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gęsia Wólka, Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Zadybia, Koło Gospodyń Wiejskich z Korzeniowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Moszczanki. Delegacjom wieńcowym towarzyszyli przedstawiciele władz samorządowych: Pan Dariusz Szczygielski Starosta Rycki, Pan Dariusz Cenkiel Wicestarosta Rycki, Pan Piotr Łysoń Przewodniczący Rady Powiatu, Pan Jarosław Żaczek Burmistrz Ryk oraz Pan Robert Gagoś Zastępca Wójta Gminy Ułęż.
 
Podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w konkursie wieńców uczestniczyły 42 wieńce z terenu województwa lubelskiego w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny oraz wieniec współczesny.
 
I miejsce w kategorii wieńców tradycyjnych zajął wieniec Stowarzyszenia Zagrody Razem z gminy Żyrzyn, II miejsce wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Moszczanki gmina Ryki, zaś III miejsce zajęły ex aequo wieńce: KGW Rzeczyca Ziemiańska z gminy Trzydnik i KGW w Latyczowie z gminy Krasnystaw. Wyróżnienia otrzymały także wieńce z miejscowości Stasin w gminie Wojciechów i Huta Tarnawatka z gminy Tarnawatka.
 
W kategorii wieńców współczesnych I miejsce przypadło KGW Wojszyn z gminy Janowiec, II miejsce KGW Nabróż z gminy Łaszczów, a III miejsce – KGW Bychawka z gminy Bychawa. Wyróżnienie otrzymały wieńce z Pilaszkowic, Antopola i Kluczkowic.
 
Delegacjom wieńcowym reprezentującym powiat rycki towarzyszyło stoisko promocyjne, na którym można było zapoznać się z ofertą turystyczno-rekreacyjną oraz gospodarczą ziemi ryckiej oraz skosztować produktów spożywczych wytwarzanych przez przedsiębiorców z powiatu. 
 
Powiat rycki miał również swój „akcent” artystyczny podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich. Na scenie w Radawcu wystąpił Zespół Śpiewaczy z Leopoldowa.
W trakcie imprezy można było obejrzeć występ kabaretu Łowcy.B oraz zobaczyć występy zespołów Power Play, Mus!, Natalii Szroeder i zespołu Feel.
 
PODZIĘKOWANIE
Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali wsparcie, życzliwość i pomoc przy organizacji stoiska promocyjnego powiatu ryckiego oraz wyjazdu delegacji wieńcowych na Dożynki Wojewódzkie 2019 do Radawca.
 
Serdecznie dziękuję władzom samorządowym, delegacjom wieńcowym oraz pracownikom ośrodków kultury z gminy Kłoczew, Ryki i Ułęża za kultywowanie tradycji dożynkowych.
 
Szczególne wyrazy podziękowania kieruję do sponsorów, którzy materialnie wsparli tę uroczystość: Piekarni "HEGA" S.J. Marek i Andrzej Gąska, Ubojni z masarnią KORYŚ w Kłoczewie, Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach, Firmie EUROPOL Sławomir Czopek z Ryk.
 
Dziękuję pracownikom Starostwa Powiatowego w Rykach, Zarządu Dróg Powiatowych w Rykach i Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie za organizację i czuwanie nad sprawnym funkcjonowaniem stoiska promocyjnego powiatu. 
 
Z wyrazami szacunku
Starosta Rycki
Dariusz Szczygielski
Powrót