Tutaj jesteś Kultura i oświata Towarzystwo Przyjaciół Dęblina ma już...

Aktualności - Kultura i oświata

16-09-2019

Towarzystwo Przyjaciół Dęblina ma już 40 lat

Zdjęcie Artykułu

Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego, służą także zachowaniu języka narodowego i lokalnych obyczajów. Takie cele postawiło sobie w 1978 roku Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, działając  nieprzerwanie przez 40 lat na rzecz lokalnej społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracując z samorządami w rozwoju i promocji miasta Dęblin i regionu.

Jubileusz 40-lecia, który miał miejsce w Muzeum Sił Powietrznych 14 września 2019r, był doskonałą okazją do prezentacji dokonań stowarzyszenia oraz uhonorowania najaktywniejszych jego członków i przyznania wyróżnień przyjaciołom oraz instytucjom, jakie od lat wspierają TPD.
 
W jubileuszowej gali wzięli udział przedstawiciele samorządu powiatowego, który reprezentowała Pani Teresa Rayska Radna Rady Powiatu Ryckiego, władz samorządowych miasta Dęblin, instytucji kultury i oświaty, jak również przedstawiciele jednej z najstarszych organizacji społecznych- Ligii Morskiej i Rzecznej, która funkcjonuje już od 101 lat.
 
Uroczystość prowadziła Prezes TPD Pani Grażyna Szczepańska, która przybliżyła zgromadzonym osiągnięcia stowarzyszenia oraz dokonania swoich poprzedników. Towarzystwo powstało z inicjatywy środowisk wojskowych – ówczesnego Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, gen. bryg. Józefa Kowalskiego (Prezes w latach 1978-1992). W gronie założycieli znaleźli się przede wszystkim żołnierze Sił Powietrznych. Prezesami TPD byli ponadto: w 1992 Franciszek Deja, 1999-2005 Andrzej Przedpełski, 2005-2010 Zbigniew Aleksiejczuk, w latach 2010-2018 Jerzy Trzaskowski, a od 2019 roku Grażyna Szczepańska.
 
Do najważniejszych osiągnięć Stowarzyszenia należy m.in utworzenie wystawy w Bramie Lubelskiej (Twierdza Dęblin) na terenie 1. dęblińskiego batalionu drogowo-mostowego, jak również wydawnictwa regionalne i organizacja wydarzeń kulturalnych (koncerty organowe).
 
info./foto Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Towarzystwo Przyjaciół Dęblina ma już 40 lat

Powrót