Tutaj jesteś Powiat Ochrona zdrowia Starosta Rycki Dariusz Szczygielski...

Aktualności - Ochrona zdrowia

14-12-2018

Starosta Rycki Dariusz Szczygielski zaprasza mieszkanki powiatu na bezpłatną mammografię w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Zdjęcie Artykułu

Badania odbędą się w mammobusie w dniu 17 grudnia 2018 roku, w godzinach od 8:30 do 12:30 – parking przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Rykach.

Badania skierowane są do Pań w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Celem programu jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu krajów Unii Europejskiej, podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka sutka oraz wprowadzenie na terenie całego kraju ujednoliconych zasad postępowania diagnostycznego.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które miały wykonane badania mammograficzne co dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności 0 25-30%, a więc warto badać się systematycznie i nie pozwolić na rozrost zmian. Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia oraz całkowite wyleczenie, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.  

Zapisy na badania prowadzi NZOZ MARMED ze Świdnika pod numerem telefonu 723 351 003 lub 723 351 002.
Powrót