Tutaj jesteś Powiat Ochrona zdrowia Bezpłatne diety dostępne na stronach...

Aktualności - Ochrona zdrowia

04-02-2019

Bezpłatne diety dostępne na stronach NFZ – specjalny serwis zdrowego żywienia

Zdjęcie Artykułu

Mamy przyjemność poinformować, że NFZ uruchomił specjalny internetowy serwis zdrowego żywienia z dietami dla „każdego”.

Na stronie internetowej https://diety.nfz.gov.pl można znaleźć zbilansowane diety i jadłospisy oraz porady żywieniowe.
 
Co oferuje serwis?
 
Bez logowania mamy możliwość skorzystania z przykładowej 7 dniowej diety o kaloryczności 1200 kcal (do pobrania w formacie pdf) - z dokładnym wskazaniem, co jemy, ile i jak często (wraz z propozycją przyrządzenia potraw).
Jeśli chcemy korzystać z pełnej funkcjonalności serwisu, a zatem otrzymać 14-dniowy jadłospis o określonej kaloryczności, musimy podać niezbędne dane, które, jak zapewnia serwis „będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do spersonalizowania diety. Nie będą one w żaden sposób udostępniane osobom trzecim".
 
Do logowania trzeba podać: swój adres mailowy, określić hasło do przyszłego konta i w kolejnych krokach podać takie dane jak: płeć, waga, wzrost, wiek oraz poziom aktywności fizycznej. Na tej podstawie strona wylicza indywidualny wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała, ang. Body Mass Index) i dobowe zapotrzebowanie energetyczne. Dowiadujemy się, czy nasze BMI jest prawidłowe i jaka jest najmniejsza ilość kalorii, którą należy dostarczyć do swojego organizmu, by żyć (tu podaje się konkretną wartość). Strona wyliczy ponadto ilość energii, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania przy naszym trybie życia.
 
System wykorzystuje dietę  DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension; dieta opracowana przez amerykańską organizację rządową National Heart, Lung, and Blood) o wartości 1200, 1500 lub 1800 kcal. 14 dniowy jadłospis, który otrzymujemy po zalogowaniu, jest dokładnie rozpisany (waga składników, ilość kcal poszczególnych komponentów, propozycje podania). Mamy też zakładkę "lista zakupów", która automatycznie generuje, co powinniśmy kupić danego dnia - i którą można pobrać i/lub wydrukować.
 
Dietę można pobrać w formacie pdf.
 
Zachęcamy do zapoznania się z propozycją NFZ i stosowania zbilansowanej diety oraz  zdrowego trybu życia.
Powrót