Tutaj jesteś Powiat Ochrona zdrowia ŚWIATOWY TYDZIEŃ JASKRY-BEZPŁATNE...

Aktualności - Ochrona zdrowia

12-03-2019

ŚWIATOWY TYDZIEŃ JASKRY-BEZPŁATNE BADANIA PROFILAKTYCZNE

Zdjęcie Artykułu

W dniach 10-16 marca 2019 roku na terenie całej Polski obchodzimy Światowy Tydzień Jaskry. Jest to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.

W ramach tygodnia prowadzona jest akcja bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry. Z badania można skorzystać w gabinecie, który zgłosił swój udział w akcji. Lista gabinetów dostępna jest na stronie internetowej: http://www.tydzienjaskry.pto.com.pl/dla-pacjenta. Z uwagi na duże zainteresowanie wymagane są wcześniejsze rezerwacje telefoniczne (numery gabinetów dostępne są również na stronie).
Dokładne terminy wizyt są indywidualnie ustalane przez każdą placówkę. Aby skorzystać z badania należy znaleźć gabinet w najbliższej okolicy, sprawdzić w jakich godzinach przyjmuje. Następnie zarezerwować wizytę telefonicznie.
 
Jak wskazuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne problem jaskry w Polsce może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 % przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.
 
Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku jaskry zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie choroby we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty widzenia.
 
Na terenie województwa lubelskiego do akcji włączył się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ZDROWIE S.C. mieszczący się w Puławach, ul. Wróblewskiego 18, 24-100 Puławy (telefon: 81 888 02 00, telefon dodatkowy: 732 888 302).
 
Serdecznie zachęcamy do wykonania badania.
 
Źródło: http://www.tydzienjaskry.pto.com.pl/dla-pacjenta
Powrót