Tutaj jesteś Powiat Ochrona zdrowia ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ - 27...

Aktualności - Ochrona zdrowia

27-06-2019

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ - 27 czerwca 2019 roku

Zdjęcie Artykułu

27 czerwca 2019 roku na całym świecie obchodzone są Światowe Dni Walki z Cukrzycą.

Z danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia  w Europie cukrzycę ma 60 mln osób. W Polsce choruje na nią 2,2 mln osób, a ponad 500 tys. nie jest tego świadoma. Brakuje wiedzy, jak unikać ryzyka zachorowania i jak żyć z tą chorobą. Specjaliści przekonują, że najważniejsza jest profilaktyka i prawidłowe leczenie. Zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna połączona z dietą i regularne badania mogą skutecznie zapobiec rozwojowi cukrzycy, a chorych uchronić przed jej groźnymi powikłaniami.
 
NFZ i Główny Urząd Statystyczny w raporcie „Cukier, otyłość - konsekwencje” zwracają uwagę, że otyłość znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Aż 65% przypadków tej choroby wiąże się właśnie z nadwagą. Z raportu wynika, że do wzrostu masy ciała w dużym stopniu przyczynia się nadmierne picie – głównie latem – kolorowych, gazowanych napojów, w których cukier jest dominującym składnikiem. U osób, które przynajmniej 2 razy dziennie sięgały po taki napój o 26% rosło ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Dziesiątki tysięcy zgonów rocznie powodują choroby, które wiążą się z otyłością, a więc także ze spożyciem cukru. Samo tylko spożycie napojów słodzonych cukrem przedwcześnie odbiera życie około 1400 Polakom rocznie, a każdy z nich traci przeciętnie 15 lat życia.
 
Dbajmy o swoje zdrowie, zrezygnujmy ze słodkich napojów, na rzecz zwykłej wody. Wprowadźmy zdrowe nawyki żywieniowe do codziennego jadłospisu. W tym pomoże nam dieta dostępna na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia pod adresem: diety.nfz.gov.pl, o której pisaliśmy na naszej stronie - artykuł dostępny pod linkiem: https://www.ryki.powiat.pl/powiat/ochrona-zdrowia/n,67278,bezplatne-diety-dostepne-na-stronach-nfz-specjalny-serwis-zdrowego-zywienia.html).
Tam też znaleźć można liczne porady żywieniowe i jadłospisy.
 
Pamiętajmy także o systematycznym badaniu poziomu cukru we krwi.
 
W załączeniu prezentujemy raport pn. „Cukier, otyłość – konsekwencje” i jego podsumowanie.
  
 
Powrót