Co zrobić, by ustrzec się przed niechcianym pasożytniczym pajęczakiem, jak postępować po ugryzieniu i jak się go bezpiecznie pozbyć? – na te pytania odpowiedź przedstawia ulotka informacyjna opracowana przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta oraz konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej. Ulotka dostępna jest na stronie internetowej Naczelnej Izby Aptekarskiej pod linkiem:
https://nil.org.pl/aktualnosci/ugryzienie-kleszcza.-co-robic-ulotka-do-pobrania
Prezentujemy ją również poniżej.
Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią, atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Dorosłe osobniki dosyć łatwo zauważyć, ale młode postaci, które także przenoszą choroby są drobne, mogą mieć ok. 0,5 mm.
Można go spotkać na łąkach, w lasach, w przydomowych ogródkach, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Na ukąszenie kleszczy narażeni są więc zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast.
Przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których występują powinniśmy dokładnie sprawdzić nasze ciało oraz głowę. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza, m.in. w zgięciach stawów, za uszami, w pachwinach.
Aktywność kleszcza jest większa w godzinach porannych i wieczornych. Gdy temperatury w ciągu doby przekraczają 5-7C i jest wilgotno rozpoczynają swoją aktywność. W okresie letnim, zwłaszcza w czasie upałów, ograniczają ją – ale nadal powinniśmy być czujni. Ukąszenie przez tego pajęczaka może powodować groźne choroby, takie jak wirusowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.