Tutaj jesteś Powiat Ochrona zdrowia CO ZROBIĆ BY POZBYĆ SIĘ KLESZCZA –...

Aktualności - Ochrona zdrowia

19-07-2019

CO ZROBIĆ BY POZBYĆ SIĘ KLESZCZA – ULOTKA INFORMACYJNA

Zdjęcie Artykułu

Trwają wakacje – okres, w którym chętniej wychodzimy na łono natury, a co się z tym wiąże zwiększone ryzyko „złapania” kleszcza.

Co zrobić, by ustrzec się przed niechcianym pasożytniczym pajęczakiem, jak postępować po ugryzieniu i jak się go bezpiecznie pozbyć? – na te pytania odpowiedź przedstawia ulotka informacyjna opracowana przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta oraz konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej. Ulotka dostępna jest na stronie internetowej Naczelnej Izby Aptekarskiej pod linkiem: https://nil.org.pl/aktualnosci/ugryzienie-kleszcza.-co-robic-ulotka-do-pobrania
 
Prezentujemy ją również poniżej.
 
 
Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią, atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Dorosłe osobniki dosyć łatwo zauważyć, ale młode postaci, które także przenoszą choroby są drobne, mogą mieć ok. 0,5 mm.
 
Można go spotkać na łąkach, w lasach, w przydomowych ogródkach, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Na ukąszenie kleszczy narażeni są więc zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast.
 
Przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których występują powinniśmy dokładnie sprawdzić nasze ciało oraz głowę. Najczęściej znajdziemy je w miejscach, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza, m.in. w zgięciach stawów, za uszami, w pachwinach.
 
Aktywność kleszcza jest większa w godzinach porannych i wieczornych. Gdy temperatury w ciągu doby przekraczają 5-7C i jest wilgotno rozpoczynają swoją aktywność. W okresie letnim, zwłaszcza w czasie upałów, ograniczają ją – ale nadal powinniśmy być czujni. Ukąszenie przez tego pajęczaka może powodować groźne choroby, takie jak wirusowe zapalenie mózgu, czy boreliozę. 
 
 
Powrót